nieuws
Alle berichten
- Ervaringen pilot cspe
- Onderwijs 2032: debatbijeenkomst vmbo
- Gebruik leermiddelen vanaf augustus
- Minister wil aanmelddatum mbo vervroegen
- Stappenplan modern lokaal
- Maxime Verhagen - Bouwend NL
- Adviesgesprekken
- SLO onderzoek LOB materialen
- Loonschaal BBL leerlingen
- Veiligheid in vak- en praktijklokalen
- Ter overname: luchtdroger en smog hogs
- Meisjes doen het beter dan jongens
- Baksteen voor restauratie
- Rekenkamer mist zicht op uitgaven
- Werk na praktijkonderwijs
- Veldraadpleging rekentoets vmbo BB
- Landelijke Studiedag 2015 downloads
- Beter presteren zonder smartphone
- Gebruik leermiddelen vanaf 1 augustus
- Naar de Landelijke Studiedag
- Wooncomplex van stro
Ervaringen pilot cspe
22 juni 2015
In het voorjaar hebben 1879 leerlingen die als eerste cohort aan de pilot vernieuwing vmbo hebben deelgenomen examen gedaan. Dat was spannend, voor hen, maar ook voor hun docenten, want hoe zouden de nieuwe examenprogramma’s zijn omgezet in examens?
Opmerking: onderstaande betreft alle pilotexamens, niet alleen die van BWI.
Terugkijkend kunnen we een paar dingen concluderen:
- De meeste examens bestonden uit leuke opdrachten die over het algemeen goed te doen waren voor leerlingen, al was er hier en daar wat weinig tijd.
- In de examens kwam het verschil tussen basis- en kaderleerlingen goed tot uitdrukking, soms tot schrik van pilotscholen. Van kaderleerlingen werd meer theoretische kennis verwacht, van basisleerlingen meer praktische vaardigheden. Pilotscholen gaven aan dat ze hun leerlingen hierop niet altijd optimaal hadden voorbereid, maar konden zich wel vinden in een duidelijk verschil in niveau tussen basis en kader. Natuurlijk blijft er verschil van mening over de vraag wat praktijk is en wat onder theorie valt. Is bijvoorbeeld boekhouden met behulp van de computer theorie of praktijk?
- Examens in de technische profielen blijven omvangrijk (rond de 900 minuten). Veel schoolleiders hadden gehoopt dat hierin verandering zou komen, omdat deze examens door hun omvang moeilijk te organiseren zijn. Bij PIE is dit deels opgelost door de mogelijkheid om in een carrousel examen te doen.
De CSPE’s zijn met de pilotscholen geëvalueerd. Op basis van de reacties van scholen en op basis van de bijgestelde syllabi worden voor komend schooljaar nieuwe pilot-CSPE’s gemaakt.